Consumentenuitgaven aan sport opnieuw gestegen
Datum:
Het Mulier Instituut publiceerde onlangs het rapport Consumentenuitgaven aan sport 2025. Het doel van dit onderzoek is om de ontwikkelingen in de consumentenuitgaven aan sport door volwassen Nederlanders te volgen, in een periode van veranderende economie, stijgende kosten en wisselend vertrouwen in de financiële toekomst.
Landelijke ontwikkelingen: voorzichtig herstel, maar sport blijft prijzig
Uit het rapport blijkt dat het consumentenvertrouwen de afgelopen jaren licht is gestegen ten opzichte van de peiling in 2023, terwijl de inflatie stabieler werd dan in eerdere periodes.
Ook het vrij besteedbaar inkomen verandert:
- 16% van de huishoudens had in 2025 meer te besteden dan een jaar eerder.
- 24% had juist minder financiële ruimte, al is dat een daling ten opzichte van 2023.
Meer dan de helft van de Nederlanders (55%) de kosten van sport te hoog. Vooral huishoudens met een lager inkomen ervaren financiële drempels om te sporten.
Sportdeelname blijft belangrijk voor veel huishoudens
Ondanks stijgende kosten geeft 84% van de huishoudens met minstens één sporter geld uit aan actieve sportbeoefening. De meeste uitgaven gaan naar sportkleding en -schoenen (57%) en lidmaatschappen van een sportverenigingen (36%).
Daarnaast:
- Nederlanders bezuinigen minder op sport dan in eerdere jaren.
- Bij meer dan de helft van de huishoudens zijn de uitgaven aan sport in de afgelopen twaalf maanden niet veranderd ten opzichte van de periode daarvóór.
- 45% van de Nederlanders zou vaker sporten als sport gratis was.
Conclusie: sport blijft waardevol, maar betaalbaarheid speelt een grote rol
Het onderzoek laat zien dat sport voor veel mensen nog steeds een prioriteit is, maar dat de betaalbaarheid een duidelijke uitdaging blijft. Vooral bij huishoudens met lagere inkomens. Tegelijk tonen de cijfers aan dat Nederlanders sport belangrijk blijven vinden voor gezondheid, plezier en dagelijks leven.
Voor gemeenten, verenigingen en organisaties in Flevoland benadrukt dit de noodzaak van laagdrempelige sportmogelijkheden en goede informatie over financiële regelingen voor inwoners die ondersteuning kunnen gebruiken.
Het volledige rapport van het Mulier Instituut is hier te lezen.
